Můj život s papoušky

Vždy, když mi někdo řekne: „Jé, ty máš papoušky? Já jsem si taky říkala, že bych si pořídila papouška,“ tak si říkám jen: „Bože ne, neudělej stejnou chybu jako já.“

Mám dva. Rozelu a agapornise. Mám je dva roky. Byla jsem blbá a nepromyslela si to.

Jo, papoušci jsou sakra roztomilí – zvlášť, když na sociálních sítích vidíte, jak jsou šikovní, jak zpívají známé znělky z filmů, jak dělají nejrůznější tríčky, jako je házení mincí do kasičky, dělání kotrmelců… A pak jsou samozřejmě hrozně sladcí – když vidíte, jak na různých videích pusinkují své majitele, spinkají jim v dlani a podobně.

Nikdo už vám neukáže tu odvrácenou stranu života s nimi. Anebo tu stranu, kdy jste si naivně mysleli, že jim po týdnu dáte pusinku, že jim párkrát ukážete barevná víčka a oni je budu třídit, ale pak zjistíte, že vám spíš udělají piercing do rtu a na nějaká víčka vám zvysoka se*ou.

Hloupě jsem si kdysi myslela, že když si domů přinesu dva papoušky jednoho druhu, tak se mi spáří – proto jsem šla cestou dvou různých. Chovatel mi je nadšeně „připravil“, ručně dokrmil, a ještě nadšeněji mě zkasíroval. Pak mě odstřihl.

Neřekl mi, že agapornis fisheri patří mezi nejhlučnější a nejagresivnější druhy – zvlášť, když jde o samici (hádejte, co mám!). Zato mi řekl, že mám papoušky krmit zrním a je hotovo.

Leda hov*o.

Zrní pro papouška má být jako odměna. Mají se krmit klíčky, zeleninou, případně granulemi. Tohle všechno jsem zjišťovala po čase, za pochodu.

A zatímco rosela byla ze začátku takový ten „gentle giant“, který sice není tak aktivní a upovídaný jako agapornis, byla sladká. Rychle se naučila nastoupit na prst, dát pusinku a dokonce krásně zpívat…ehm, no, snaží se 😀 Taky nás nikdy nekousla – až do chvíle, kdy se zamotala do hračky a poranila si křídlo. Já ji v hysterii vzala k veterináři, což pro ni musel být příšerný zážitek. Veterinář jí křídlo natahoval, škubal jí z něj peří – a to, zatímco jsem ji držela v rukách, které mi během procesu rozkousala do krve. Asi nemusím dodávat, že od té doby na mé ruce spíš útočila, rozhodně už si nikdy nenastoupila na prst a měli jsme od ní pár nepěkných klovanců do nosu.

Dnes už se to s ní zlepšuje, naučila se nastoupit na předloktí, prstů se občas bojí, občas ne. Pusinku většinou dá. Je to naše tiché zlatíčko… Zato agapornise s manželem nenávidíme.

Píšou, že papoušci pohlavně dospívají kolem druhého roku života, že pak mohou být hormonální, chtějí se pářit. Náš kretén začal být hormonální asi v půl, až tři čtvrtě roce. Bohužel, jak už jsem psala, jde o samici, takže je extrémně agresivní. Klove nás, klove roselu, všechno zničí. Zaleze si do temných skulin, překouše vám kabely, ocitne se ve vaší knihovně a rozcupuje vám knihy. Zajde si za skříň a rozkouše i tu (ano, ohlodala nám skříň). A k tomu neustále a neuvěřitelně vříská.

Není to žádné roztomilé ptačí štěbetání, je to vřískot.

Říkáte si – za chvíli se vyřve, za chvíli zmlkne, za chvíli ji to přestane bavit… Ne.

Občas jen ležím a počítám, kolikrát vykřikne. Klidně 50x za sebou. Občas řve třeba půl hodiny v kuse, pak se na pět minut utiší a řve dál.

Občas na ni řvu, ať už sakra drží hubu!

Občas brečím, protože už to nemůžu snést.

Občas si říkám, že jí dám pryč – manžel je pro všemi deseti.

Jenže je to součást domácnosti už dva roky. A navíc pak se zklidní, mlčí a letí mi na ruku, abych ji hladila a já nemám srdce ji prostě jen tak dát pryč s vědomím, že už ji nikdy neuvidím.

Takže ne, nepořizujte si papouška. Ne, nenechte se zlákat falešnými představami, že se o něj nebudete muset starat tolik jako o psa nebo kočku – je to přesně naopak. Pokud se o něj budete starat v jednom kuse, cvičit ho a opravdu se mu věnovat, asi časem budete mít toho Instagramového miláčka, který zpívá a dělá kotrmelce. Jenže to nikdy nemůžete vědět jistě.

Jo – po dvou letech se rosela naučila letět sama do klece na zvuk klikeru. Agapornis na mě se*e.

Tess

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s