Mary Sue

Mary Sue je označení pro příliš dokonalou postavu – něco, čeho by se měl každý autor vyvarovat.

Mary Sue - TV Tropes

Proč? Protože čtenář se s postavami potřebuje ztotožnit a nikdo nejsme dokonalý.

Na Wikipedii najdete vyčerpávající definici Mary Sue, ale základ je, že: „Většina Mary Sue je až příliš nerealistická a nedůvěryhodná. Nemívají prakticky žádný charakter; jsou bezchybné, často morálkou, inteligencí a schopnostmi dalece převyšují své vrstevníky.“

Mně se při vyslovení Mary Sue ihned vybaví hlavní hrdinka Skleněného trůnu Celaena. Zvládla jsem přečíst pouze tři knihy z celé série, takže je možné, že se pak její charakter „odsueovatí„, ale co se prvních knih týče, tak ona je jak vystřižená z učebnice – nejmladší, nejlepší bojovnice, nejmocnější mág, zatraceně krásná i neuvěřitelně chytrá, dědička trůnu. Jako by neměla žádná negativa!

Existuje i jejich mužská alternativa, které se říká Gary Stu. Pak mě napadá nepřeberné množství bad boyů z dívčích románů. Nejvíc sexy kluk na škole, všichni ho chtějí, drsňák co fláká školu a radši paří. To by nebylo tak špatné (ostatně já tyhle kluky miluju!), ale pak přijde ono Suovské „je to jedničkář.“ WTF?! Tihle kluci – kluci, co pečou na školu nejsou jedničkáři! Většinou ani nejsou moc chytří. Momentálně se mi vybavuje třeba postava Hardina Scotta z After – je tak úžasný, že už na škole má stálé (a vysněné) zaměstnání. Je tak super, že i když nechodí do školy, má výborný prospěch. C’mon…

Naštěstí u mužských hrdinů se setkáváme s armádou negativních vlastností, které je z kategorie Gary Stu vyškrtávají (u Hardina je to třeba fakt, že má potíže s alkoholem). Můžeme si vzít jako příklad i armádu detektivů, kteří jsou „nejlepší detektiv široko daleko“, ale kvůli svému géniu je nikdo nechce, a tak utápějí smutek v alkoholu či drogách.

U žen je přeci jen častější, že jsou jaksi charakterově nezáživné a padají do skupiny Mary Sue. A tak mě napadá myšlenka – jak to? Asi nemám dost obsáhlý vzorek knih, abych to mohla správně zanalyzovat – jednak čtu převážně romanci a taky převážně ženské autorky.

U autorek by vysvětlení mohlo být snadné – dělají ze své postavy něco, čím by chtěly samy být. Tedy dokonalé. Krásné, inteligentní, schopné a samozřejmě mladé. U autorů mužů si pak říkám, jestli za tím není touha mít vedle sebe tu nereálně dokonalou ženu?

Co si o tom myslíte vy? Dejte mi vědět v komentářích.

2 komentáře: „Mary Sue

  1. Já myslím, že máme pořád ještě dost všeobecný kulturní problém udělat hlavní ženskou postavu tak, aby doopravdy fungovala. Ženy byly tak dlouho jenom sexy doplněk nebo pouhý objekt citů, že se z nich nezvládnou stát plnokrevné hrdinky jenom tím, že se rovnice aktivity a pasivity otočí – tak vznikne právě ona Mary Sue. Hodně je to vidět na současné filmové a seriálové tvorbě. Hrdinek je už všude spousta, ale dokud vypadají jako Rey z posledních Star Wars nebo Captain Marvel, tak jsme na té cestě skutečně teprve na začátku.

    Líbí se 1 osoba

  2. Ono to bude tím, že o chlapech se ví, že maj chyby, bereme je tak a nevyžadujeme po nich dokonalost. Na sebe ovšem klademe daleko vyšší nároky a stejně tak na ženy ve svém okolí. A chlapy to zas mají postavený jednoduše tak, že je to buď světice nebo k…a, cokoliv mezi neexistuje, stejně jako neexistuje dokonalej chlap 😀

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s