Vánoční prasátko – J. K. Rowling

Anotace: Kuba nade vše zbožňuje své plyšové prasátko, které má úplně odmalička. Vždycky tu pro něj bylo, zažili spolu dobré i zlé časy. Jednou na Štědrý večer se však stane hrozná věc – prasátko se ztratí. Ale Vánoce jsou čas zázraků a na Štědrý večer vše ožívá, dokonce i hračky. A Vánoční prasátko, nejnovější Kubova hračka a poněkud otravná náhrada za původní prasátko, má odvážný plán. Vydají se spolu na kouzelnou cestu za ztracenou hračkou a za záchranou nejlepšího kamaráda, kterého Kuba kdy měl…

Taky jste po sledování Toy Story měli rozbitou psychiku, protože jste věřili, že hračky ožívají, když se nedíváte? No, tak se připravte, že po Vánočním prasátku se budete cítit fakt blbě!

Příběh pojednává o světě Ztracených, kde je každá věc, co se kdy ztratila. Některé tam čekají, až budou nalezeny, jiné končí na tamní Skládce, kde je časem sežere příšera Ztráta a ony tak zaniknou. Nikdy bych nevěřila, že mi bude tolik líto poztrácených tužek, pravítek a vlastně čehokoliv.

Knihu jsem četla šíleně dlouho a občas jsem se do čtení musela nutit, ale nemyslím, že je to chyba knihy, spíš mojí nálady na čtení (a tím, že jsem přes Vánoce pracovala na své knize). Začátek mě ihned chytnul, bylo zajímavé sledovat myšlenky malého chlapce, který prochází rozvodem rodičů. Pak se však děj přesunul z našeho světa do toho kouzelného a přiznám se, že zprvu jsem byla trochu znuděná. Nakonec to je ale kniha pro děti od 8 let, takže co já to mám co soudit 😀

Musím uznat, že svět má Rowlingová zase skvěle vymyšlený a opravdu velmi originální. Byla jsem dokonce napnutá a zvědavá, jaká budou v zemi Ztracených města a na jaké ztracené Věci během čtení narazíme.

Přes super originální svět k němu přesto mám pár výtek. Ke konci knihy se objeví ve světě ztracených věcí i „věci“, co vlastně věci vůbec nejsou, což mi dost vadilo. Mluvím tu o zlozvycích, dobrých vlastnostech a umech. Pokud by měla být v zemi Ztracených každá zapomenutá vlastnost, bylo by tam sakra narváno. K tomu tam byly i „postavy“ jako Štěstěna, Naděje nebo imaginární kamarád. Přiznám se, že to mi příběh trochu zkazilo a myslím si, že měla autorka zůstat čistě u předmětů, než do příběhu (navíc z ničeho nic ke konci knihy) zamotávat vlastnosti… Jo a na úplném, úplném konci byl někdo, koho bych v zemi Ztracených taky nečekala (to už nebudu prozrazovat, kdo to byl :)) a i u toho bych byla radši, kdyby šlo třeba jen o hračku.

Co se chyb v textu týče, tak drtivá většina knihy byla ok, ke konci už byl ale korektor asi unavený a byly tam hlavně špatně uvozovky (jakože třeba chyběly na konci přímé řeči, nebo naopak byly někde, kde být neměly).

Ale shrnuto podtrženo, Vánoční prasátko je moc povedená pohádka a já se těším, až ji jednou budu číst své dceři.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s